Odeszła legenda amerykańskiej polityki

Dział: Okiem Polonii
czwartek, 27 sierpień 2009 11:13

„Odeszła legenda amerykańskiej polityki", tak Amerykanie określają śmierć 77-letniego Sen. Teda (Edwarda) Kennedy'ego (1932-2009). Demokratyczny senator Edward Kennedy zmarł we wtorek, 25 sierpnia w jego rodzinnym domu. Jeszcze kilka dni temu apelował do władz stanowych Massachussets, aby uchwaliły decyzje o nominowaniu jego następcy.

77-letni senator z Massachusetts, był najmłodszym bratem zamordowanego w 1963 prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy'ego. W 1968 roku został zastrzelony jego brat Robert Kennedy. Tragiczne wydarzenia rodzinne były czynnikiem mobilizującym Teda do aktywnej działalności politycznej, aby kontynuować dziedzictwo rodziny Kennedych.

Ted Kennedy W czasie 47 lat zasiadania w Senacie stał się legendą Partii Demokratycznej, w której był największym autorytetem. Uchodził za mistrza kompromisów, zdolnego do owocnej współpracy z republikanami, tak jak to miało miejsce przy pracach nad ustawami o reformach imigracyjnych, poszukiwaniu rozwiązań przy reformach opieki zdrowotnej i wielu innych.

Konsekwentnie bronił interesów biedniejszych Amerykanów, walczył o powszechne ubezpieczenia medyczne, a także o prawa kobiet oraz mniejszości rasowych, etnicznych.

Edward Kennedy sam miał ambicje prezydenckie. Jego ambicje pogrzebał tragiczny incydent z, 1969 r., kiedy Ted Kennedy jako młody wówczas senator nie potrafił przekonująco wytłumaczyć, dlaczego nie zgłosił od razu na policję wypadku samochodowego w Chappaquiddick, w którym był kierowcą i w którym zginęła jego sekretarka Mary Jo Kopechne. Pojawiło się wiele spekulacji na temat przyczyn śmierci, włącznie z domysłami, co do tego, że jechał pod wpływem alkoholu.

Kennedy miał jeszcze nadzieję na nominację prezydencką w 1980 r., ale przegrał rywalizację z ówczesnym prezydentem Jimmym Carterem.

Ted Kennedy przeżył w 1964 roku katastrofę lotniczą, w której zginął jeden z jego współpracowników i pilot samolotu.

W wyborach prezydenckich w 2008 roku Kennedy poparł senatora Baracka Obamę jako demokratycznego kandydata do Białego Domu, porównując go do swojego charyzmatycznego brata J.F. Kennedy'ego.

Kennedy cieszył się szacunkiem przedstawicieli obu stron politycznej sceny. Po jego śmierci pojawiło się wiele depesz z całego świata.

Niedawno zmarła siostra Edwarda Kennedy'ego, Eunice Kennedy Shriver. Miała 88 lat. Była fundatorką olimpiad specjalnych. Pierwsze igrzyska odbyły się w 1968 roku w Chicago. Zrodzona wówczas ich idea "pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł, niech będę dzielny w swym wysiłku", nadal przyświeca wszystkim imprezom sportowym na świecie organizowanym dla osób z upośledzeniem umysłowym.

My jako imigranci zawdzięczamy Senatorowi Tedowi Kennedy'emu konsekwentne i wielokrotne popieranie spraw imigracyjnych.

Wśród wielu przywódców, którzy wysłali listy kondolencyjne do rodziny zmarłego Senatora jest także Prezydent Obama i jego żona. Prezydent podkreślił, ze na przestrzeni ostatnich kilku dekad każda ważna inicjatywa ustawodawcza Senatu USA miała wkład zmarłego Senatora. Dzięki temu wywarł wpływ na życie milionów Amerykanów, zarówno emerytów, ludzi dorosłych jak i dzieci, łącznie z Obamą. Ocenia się, że uczestniczył w przygotowaniu, pracach nad 300 ustawami w Senacie USA, które zostały potem uchwalone i weszły w życie.

 "Stał się jednym z największych senatorów naszych czasów, jak również jednym z Amerykanów, którzy posiadają największe osiągnięcia na swoim koncie dla naszej demokracji", podkreślał prezydent Obama.

 

@ Andrzej Mikołajczyk


SHARE

Newsletter

Enter your email address if you want to receive our newsletter.