Legendarna kultowa kapela bluesowa Kasa Chorych w Jubileuszowym Koncert Kasy Chorych

Dział: Wiadomości
wtorek, 10 czerwiec 2008 05:34

Legendarna kultowa kapela bluesowa Kasa Chorych w Jubileuszowym koncercie z okazji 15-lecia Radia Ch

Kultowa kapela bluesowa Kasa Chorych wystąpiła na koncercie jubileuszowym Radia Chicago w 2006 roku. 

"Kasa Chorych" w Chicago dzięki Radio Chicago 1490

 "Kasa Chorych" to obecnie legenda polskiego bluesa. Gdy w 1975 roku dwójka nawiedzonych bluesem muzyków z Białegostoku - Ryszard "Skiba" Skibiński (harmonijka) i Jarosław Tioskow (gitara, śpiew) postanowili założyć zespół, nie przypuszczali pewnie, że w niedalekiej przyszłości staną się jedną z najsłynniejszych w Polsce formacji bluesowo-rockowych. 

19 lutego w Cafe Lura w składzie: Jarosław Tioskow (gitara, śpiew), Włodek Dudek (gitara), Jacek Kaczyński (bas), Mirosław Wiechnik (perkuja), Mirek Kotelczuk (klawisze) i Michał Kielak (harmonijka) zagrali dla gości Radia Chicago 1490 red. Sławomira Bielawca   rewelacyjny koncert. Publiczność przyjęła ich bardzo entuzjastycznie, co nie dziwi, bo muzycy są nadal w świetnej formie, a ich żywiołowa gra raz po raz wywoływała spontaniczne reakcje u publiczności. Oklaskom nie było końca, nie obyło się bez bisów, autografów i wspólnych zdjęć. Pozostaje żywić nadzieję, że nie był to pierwszy i ostatni koncert "Kasy Chorych" w Chicago i że już wkrótce zobaczymy i usłyszymy ich ponownie.

A mnie udało się poprosić Jarka Tioskow o parę słów dla "SZIKagowianki".

 

Jarku, jakie są Twoje świeże wrażenia z Ameryki?

 

Jarek Tioskow - No, dla mnie to jest szok! W Ameryce jestem pierwszy raz i od razu było mi dane zobaczyć dwie niesamowite rzeczy: śnieżną burzę w Nowym Jorku, która podzieliła nas na trzy grupy i oberwanie chmury w drodze do Chicago. To jakby taki znak, że należy dobrze przemyśleć każdy swój krok. To, że jesteśmy tu dzisiaj, to jest ten pierwszy krok, ale już dzisiaj chcę powiedzieć, że jak przyjedziemy tu drugi raz, to ci, którzy nas tu dzisiaj widzieli i ci, którzy z róznych względów nie mogli być na tym koncercie, zobaczą nas w pełnej krasie, w najlepszych numerach, dawnych i współczesnych "Kasy Chorych" i naprawdę to będzie koncert na najwyższym poziomie realizacyjnym i organizacyjnym.

No, to trudno mi to sobie wyobrazić, bo ten Wasz dzisiejszy koncert był dla mnie naprawdę fantastyczny. Chciałem Cię zapytać właśnie o muzykę. Gracie już bluesa ponad 30 lat. Jak Wasza muzyka zmieniała się przez te lata?

 Ja myślę, że ta muzyka cały czas ewoluuje razem z nami. Każdy koncert jest inny. Nikt nie może powiedzieć, że gramy tak samo, jak zeszłym razem. Wynika to z naszego przeżywania bluesa i entuzjazmu jego grania.

 Wracacie za parę dni do Polski. Jakie macie plany na najbliższy czas?

 Może to cię zdziwi, ale w Polsce jesteśmy jakby w takim undergroundzie...

 Co??? Blues przeszedł w Polsce do podziemia?

 Nie! Nie cały blues! Są kapele, które grają bluesa od wielu, wielu lat... Natomiast, my nie pchamy się na festiwale, ponieważ na nich nie można się już pokazać... Nie wiem dlaczego?.. Z resztą my jesteśmy gotowi na coś innego... A może właśnie tu, w Stanach jest nasze miejsce?

 

Gorąco Wam tego życzę.

 

                                                        Rozmawiał      Jerzy Pasternak1

"Szalona Baśka", "Droga do sklepu" (ta ostatnia trafiła na Listę Przebojów "Rozgłośni Harcerskiej"). Podobnie niepowtarzalny, na tle innych zespołów "Muzyki Młodej Generacji", był klimat koncertów Kasy Chorych: przypominały one dynamiczny spektakl, urzekający żywiołowością! spontanicznością, w którym pierwszoplanową rolę odgrywał niebywale charyzmatyczny Ryszard Skibiński. Temperatura na sali podczas koncertu wzrasta z utworu na utwór, aż osiąga punkt wrzenia w momencie wykonywania znanego standardu " On The Road Again ", kończącego występ. Solówek gitary słucha się z nieukrywaną przyjemnością, zaś Ryszarda Skibińskiego grającego na harmonijce ustnej uznać można za prawdziwego showmana, jakiego nieczęsto ogląda się na naszych estradach. Kasa Chorych na swych koncertach nie pozwala się nudzić.

SHARE

Newsletter

Enter your email address if you want to receive our newsletter.